Å feire bursdagen sin, er noe enhver ser frem til – i alle fall hvis man er barn….. Denne uka fylte den yngste gårdsgutten 11 år, og gjett hva han fikk i bursdagsgave? Han fikk to kalver – en jente og en gutt – dobbelt lykke!
Det er alltid stas når noen av kalvene blir født på dager vi kjenner noen som har bursdag, og i år ble det altså født to kalver på dagen til Nikolai. Det var to kompliserte fødsler – som skjedde på likt – så sjefsbonden hadde nok å gjøre denne ettermiddagen.
Oksen kom med bakbeina først, og det klarte sjefsbonden å ordne opp i på egenhånd, men da den lille jenta skulle ut, var det mer komplisert. I dette tilfellet skjedde det noe som heter børslyng. Slår man opp i ordboka, så finner man denne definisjonen på ordet: dreiing av børen (livmora) om lengdeaksen hos høgdrektige dyr, slik at fødselen ikkje kan skje før børen er ført tilbake til normal stilling. Dyrlegen ble tilkalt, og heldigvis ordnet Ragnar opp, slik at det ble født to friske og raske kalver på gården denne dagen.
9. juni neste år kan Nikolai feire at han blir 12 år, og med seg i selskapet har han kalvene Nikko og Nikoline. Hipp hipp hurra!
Dette gikk jo kjempebra!! Flere kalver på Sem. Så flott!!
LikerLiker